wtorek, 10 czerwca 2014

Rytm dnia

Rytm dnia, tak ważny a tak często pomijany.

Drodzy Rodzice, w dzisiejszych czasach życie biegnie do przodu bardzo szybko. Na wszysto jest mało czasu i ciagle się gdzieś spieszymy.  Dorosła osoba potrafi szybko sie do tego przyzwyczaić,  następuje adaptacja do określonych warunków. Dziecko potrzebuje więcej czasu na zmiany.

Rytm dnia, to powtarzalność czynności o określonych godzinach. Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa,  uczy je dostosowania się do zasad panujących w otoczeniu, a rodzicom pozwala na planowanie własnego dnia.

Porę budzenia wyznacza dziecko, najczęściej jest to wczesna godzina. Ważne,  aby od tego momentu dzień przebiegał według okreslonego schematu dogodnego zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Ustalone reguły nie tylko dają dziecku poczucie bezpieczeństwa,  ale także wprowadzają pewne czynności jako normalny element dnia, co pozwala na zminimalizowanie skutków buntu dziecięcego.  Jeżeli dziecko będzie np. nauczone, że po każdym posiłku myjemy zęby,  a nie okazjonalnie, to mając gorszy dzień nie będzie protestowało, lecz przyjmie to jako naturalną czynność.

Dzień rozpoczynamy od porannej toalety. Natomiast kwestia zmiany ubrania zależy od charakteru dziecka i tego, czy budzi się rano bardzo głodne.  Jeżeli jest to możliwe warto zadbać,  aby dziecko do śniadania siadało w stroju dziennym.
Później dzień wyznaczają posiłki.  Ważne jest to,  aby byly one spożywane o tej samej porze, w tym samym miejscu.

Dziecko powinno spożywać 5 -6 posiłków dziennie. Zaliczają się do tego: śniadanie,  drugie śniadanie,  obiad, podwieczorek i kolacja.

Już w momencie wprowadzania nowych produktów do diety powinniśmy wyznaczyć miejsce, w którym karmimy dziecko. Dzięki temu unikniemy w przyszłości jedzenia, tam gdzie dziecku wygodnie i kłótni o siedzenie przy stole.

 Według najnowszych zaleceń żywieniowych dzieci decydują o tym ile i jak często chcą jeść.  Niemowle nie powinno jednak spożywać wiecej niż 6 posiłków dziennie. Jeżeli wprowadzimy jedzenie w odpowiednich odstępach to na pewmo dziecko pomiędzy posiłkami nie zgłodnieje.

W ciągu dnia dobrze jest również od pierwszego zęba wprowadzić higienę jamy ustnej, która również będzie stałym punktem.

Poza posiłkami dzień wyznacza również sen dziecka, o który należy zadbać w sposób szczególny.  Stałe godziny wyznacza tak naprawdę samo dziecko, a my je tylko realizujemy.

Pomiędzy snem i jedzeniem jest czas na zabawę,  spacery.

Po całym dniu przychodzi pora na wieczorną toaletę i chwilę na przebywanie z dzieckiem przed snem. Po wizycie w łazience dziecko wie, że zbliża się pora snu. Oczywiście w życiu dziecka są dni bardziej i mniej intensywne i nie zawsze dziecko po wejściu do łóżka zaśnie.  Ważne jednak jest to, aby wiedziało,  że wieczorem przychodzi czas na sen, a nie na zabawę itp.

Przykładowy dzień:

Pobudka
Poranna toaleta
Śniadanie
Zabawa/spacer
Porządkowanie zabawek
Mycie rąk
Drugie śniadanie
Zabawa/spacer
Porządkowanie zabawek
Mycie rąk
Zupa (ok g.12)
Sen
Drugie danie
Zabawa/spacer
Sprzątanie zabawek i mycie rąk
Podwieczorek
Zabawa
Mycie rąk
Kolacja
Wieczorna toaleta
Spanie

Mycie rąk powinno odbywać się po spscerze, po każdej wizycie w toalecie i przed posiłkiem.  Dzięki temu dziecko uczy się podstawowych zasad higieny. I choć może w ciagu dnia wypada wiele razy, to jednak trwa tylko chwilę.

Mycie zębów na pewno powinno mieć miejsce rano i wieczorem. Natomiast to, czy powinno występować po każdym posiłku jest poddawane różnym opiniom. Jedni uważają,  że należy myć zęby po każdym posiłku,  aby nie zbierały sie bakterie,  inni natomoast wręcz przeciwnie sądzą,  ze zbyt częste mycie osłabia szkliwo i niszczy naturalną barierę ochronną.

Zabawy odbywające sie na początku dnia powinny mieć charakter pobudzający (ruch, taniec), natomiast wieczorne powinny uspokajać (rysowanie, czytanie bajek).

Obserwując rodziców zauważam,  że u wielu z nich każdy dzień wygląda inaczej. Dziecko je co chwile, bo mama myśli,  że jest głodne,  po wstaniu z łóżka biega w piżamie przez pół dnia, a po wieczornej toalecie zasiada do zabawek. Nie krytykuje tych rodziców,  gdyż jest to indywuidualny wybór.  Chcę jednak zauważyć,  że dziecko uczone pewnych, stałych zasad od małego czuje się lepiej i przysparza mniej problemów swojm opiekunom.

Szukaj na tym blogu