piątek, 20 lutego 2015

Plastyka rozwija

Współcześnie do naszej dyspozycji dostępna jest ogromna ilość przyborów plastycznych. Nie tylko tradycyjna plastelina i kredki, ale różnej maści ciastoliny, flamastry, farby i cała masa narzędzi. A czasami to wszystko zastępuje dobry pomysł. 

Zabawy plastyczne są wspaniałym środkiem do rozwoju różnych sfer. 
Dzisiaj chciałabym przedstawić przykład zabawy plastycznej, której zadaniem jest rozwój wyobraźni. Inspiracją dla dziecka może być utwór muzyczny i kilka zdjęć. 

Ja wybrałam do tego celu zdjęcia baletnicy i utwór "Taniec Eleny" Michała Lorenc. Na początku warto porozmawiać z dzieckiem o tym, co można "zrobić" z muzyką. Wiemy, że można ją grać, śpiewać, słuchać i do niej tańczyć. Następnie proponuję przedstawić zdjęcie baletnicy i zapytać, kto to jest i jak nazywa się taniec, który ta pani przedstawia. Po ustaleniu wszystkich faktów przechodzimy do słuchania muzyki. Tutaj muszę zaznaczyć, że "Taniec Eleny" to dla mnie jeden z najlepszych utworów do pracy z dzieckiem. Rytmiczność i powtarzalność pozwala tworzyć do niego układy, a fakt, że melodia przyspiesza jest dla dzieci niesamowitą atrakcją.  Można wymyślać własne sekwencje ruchów i wykonywać je z dzieckiem. Na koniec warto porozmawiać z dzieckiem o melodii, którą słyszało. Jaki ma nastrój, jakie emocje wzbudza, czy się podoba itp. 
I na koniec można przejść do pracy plastycznej. Ja dałam dzieciom kartki z nadrukowanym na środku okręgiem. Poprosiłam o dorysowanie do niego tego, co dzieciom przyszło na myśl podczas słuchania muzyki. Im bardziej rozwinięta wyobraźnia, tym bardziej urozmaicone obrazki. Ale trzeba pamiętać, że każde dziecko ma swój świat i nie należy go zmieniać na siłę, można jedynie pomagać i wspierać rozwój wyobraźni. 

Poniżej przedstawiam efekt prac dzieci. Jeden z chłopców narysował rycerza, bo muzyka skojarzyła mu się z walecznością. 

I jeszcze wróżka:)Zachęcam do zabaw tego typu i do prezentowania rezultatów.


3 komentarze:

 1. Do rozwijania kreatywności u dziecka polecam edukacyjny program http://bajkotwory.pl/ :) Obsługa jest prosta więc napewno sobie poradzisz :) i zapraszam na mojego bloga :)
  http://rodziceprzerwa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa strona i z pewnością rozwija kreatywność. Ja jednak jestem za tym, aby rozwój kreatywności łączyć z rozwojem manualnym, a w tym najlepsze są działania w realu :) Ale z pewnością wrócę kiedyś do tej strony :)

   Usuń

Szukaj na tym blogu